Powered by Smartsupp

Otoskopy - Priemer - 4 mm

Otoskop alebo auriskop je lekársky prístroj, ktorý sa používa na vyšetrenie uší. Pomocou otoskopu lekár vyšetruje vonkajšiu časť ucha a bubienok. Bubienok je väzivová blana, ktorá oddeľuje vonkajšie ucho tvorené chrupavkovým lalokom a vonkajším zvukovodom od ucha stredného.

Konštrukcia otoskopu je veľmi jednoduchá. Zariadenie má dlhú rukoväť, obvykle tvarovanú pre ľahké uchopenie. Rukoväť má na jednom konci jasné svetlo a zväčšovacie sklo. Doktor vloží jednorazové speculum do otoskopu, narovná ušný kanál pacienta zatiahnutím za ucho a vloží otoskop, aby sa pozrel dovnútra. V niektorých prípadoch môže mať otoskop priestor, ktorý umožňuje lekárovi vložiť nástroje, ktoré môžu byť potrebné na riešenie problému.

Otoskop potenciálne poskytuje pohľad na zvukovod a tympanickú membránu alebo bubienok. Vzhľadom na to, že ušný bubienok je hranicou oddeľujúcou vonkajší zvukovod od stredného ucha, jeho vlastnosti môžu naznačovať rôzne ochorenia stredného priestoru.

Dôvodom na vyšetrenie ucha bývajú najmä bolesť v uchu a blízkosti ucha, poruchy sluchu alebo ušné šelesty. Otoskopy sa predávajú konvenčné (žiarovkové) alebo s vláknovou optikou. Otoskopy s vláknovou optikou majú vyššiu svietivosť a sú značené písmenami F.O. (fibre optic). Otoskopy s vláknovou optikou sa môžu ďalej deliť na typ diódy - xenón, halogén, ľad. Každé z týchto osvetlení má svoje ďalšie výhody.